Balejaż włosów – czym jest, komu pasuje i jakie są ceny?

Balejaż na włosach, inaczej zwany balayage lub balayage hair to jeden z gorących trendów 2021 roku! Właściwie, ten rodzaj stylizacji włosów nigdy nie wychodzi z mody. To zdecydowana zaleta, ponieważ pozwala on wprowadzić powiew świeżości do obecnej fryzury. Przywodzi na myśl pasm naturalnie „muśniętych słońcem”, co kojarzy się z latem oraz wakacjami. Podpowiemy, jak wykonać balejaż blond z brązem i dlaczego w ogóle warto zdecydować się na balejaż na włosach.

Czym jest balejaż na włosach? Jakie są balejaż ceny?

Najprościej mówiąc balejaż na włosach, jest to technika nakładania farb fryzjerskich o różnych odcieniach jedynie na poszczególne pasma. Niewielka ilość specyfiku oraz mały pędzelek, który stosuje fryzjer, pozwalają uzyskać bardzo naturalny efekt. Warto wybrać się w tym celu do zawodowca, gdyż usługa ta wymaga nie lada precyzji. Nazwa „balayage” pochodzi z języka francuskiego i oznacza „zamiatać”. Specyficzna nazwa odnosi się do ruchów pędzla, które wykonuje fryzjer.

Balejaż na włosach dodaje całości głębi, gdyż doskonale imituje odbicia światła. Włosy prezentują się schludnie, naturalne oraz zdrowo. Optycznie wyglądają także na gęstsze. Przejścia między barwami są subtelne, aczkolwiek sięgają one blisko czubka głowy, aż po same końce.

Czym balejaż różni się od innych stylizacji?

Ten rodzaj koloryzacji często bywa mylony. Jak zatem rozpoznać balejaż na włosach?

Lista typów koloryzacji, które bywają mylone z balejażem

Balejaż na włosach
https://www.pexels.com

Pasemka a balejaż

W trakcie wykonywania pasemek fryzjer pokrywa farbą jedynie określone partie włosów, natomiast balejaż obejmuje każdy kosmyk. Technika nakładania jest jednak bardzo podobna.

Balejaż czy flamboyage?

Efekt końcowy tych dwóch rodzajów koloryzacji jest dosyć podobny, jednak flamboyage charakteryzuje się delikatniejszymi przejściami barw. Flamboyage często można pomylić z włosami rozjaśnionymi słońcem, gdyż wygląda niesamowicie subtelnie i lekko. Technika wykonywania obydwu stylizacji znacząco się różni. Podczas flamboyage wykorzystywane są samoprzylepne, foliowe paski długości włosów.

Różnice pomiędzy balejaż blond z brązem a ombre

Ombre i balejaż to dwa kompletnie różne style koloryzacji włosów. Balejaż charakteryzuje się przejściami na całej długości pasm, natomiast ombre posiada wyraźną, aczkolwiek płynną, granicę. Nasada włosów zwykle jest brązowa i stopniowo jaśnieje w kierunku końców. Może sięgać aż do blondu.

Sombre i balejaż to nadal nie to samo

Nazwa „sombre” powstała dzięki połączeniu dwóch angielskich słów: „soft” i „ombre”. To delikatniejsza wersja klasycznego ombre, w której przejście jest łagodniejsze. Rozjaśnieniu ulegają końce oraz kosmyki okalające twarz. Efekt bywa ledwo zauważalny, lecz dodaje lekkości stylizacji. Balejaż różni się obszarem nakładania farby-nakładana jest ona na całą długość włosów, a nie jedynie na końce.

Komu pasuje balejaż na włosach?

Balayage to bardzo wdzięczny rodzaj koloryzacji, w którym do twarzy będzie wielu kobietom. Zdecydowanie odmładza i rozświetla buzię, dlatego dojrzałe kobiety z pewnością będą zadowolone. Jeśli posiadasz wyraziste rysy twarzy, które chciałabyś złagodzić – balejaż doda ci kobiecości.

Najlepiej prezentuje się on na włosach falowanych lub prostych. Na kręconych puklach, niestety, efekt rozjaśnienia może być słabo widoczny. Ten typ farbowania nadaje się dla niemalże każdej długości włosów. To genialna opcja, gdy potrzebujesz zmiany, ale boisz się drastycznego cięcia. A jeśli jesteś posiadaczką cienkich, delikatnych i rzadkich włosów-balejaż został wręcz stworzony dla ciebie. Twoje włosy optycznie będą wyglądały na o wiele gęstsze. Ten rodzaj koloryzacji nie wymaga częstych wizyt w salonie, dlatego to praktyczna i ekonomiczna opcja. To także genialny pomysł, jeśli lubisz nosić upięcia, a szczególnie te luźne, w stylu „messy”.

Na jaki odcień się zdecydować?

Kolor należy dobrać do karnacji, oczu oraz naturalnej barwy włosów. Jeżeli twoja cera posiada ciepłe tony, podkreśl jej urok odcieniami złota, karmelu lub toffi. Analogicznie postępuj w przypadku chłodnych typów. Jak rozpoznać swój typ urody? Przeprowadzenie analizy kolorystycznej pomoże ci dobrać najkorzystniejszy odcień włosów.

Analiza kolorystyczna – na czym polega?

Analiza kolorystyczna umożliwia dobranie najlepszej palety barw dla siebie. Co jednak oznacza słowo „najlepszej” w tym kontekście? Ubrania, dodatki, makijaż oraz włosy powinny podkreślać nasze piękno, a nie je zakrywać. Oczywiście, najważniejsze jest to, w czym czujesz się komfortowo. Warto jednak choćby z samej ciekawości zastanowić się nad swoim typem kolorystycznym.

Jakie typy urody wyróżniamy?

Klasyczny podział na cztery rodzaje: wiosna, lato, jesień, zima, jest niestety niewystarczający. Najdokładniejszy podział zakłada aż dwanaście typów, a są to:

  • Wiosna: jasna, ciepła, czysta
  • Lato: jasne, chłodne, zgaszone
  • Jesień: ciepła, ciemna, zgaszona
  • Zima: chłodna, ciemna, czysta

Ten podział jest zdecydowanie bardziej precyzyjny. Dzięki temu efekt końcowy, jaki uzyskamy  będzie lepszy. Z większą precyzją dobierzemy kolory pasujące do posiadanego typu urody. Każdy z nich posiada trzy atrybuty kolorystyczne: odcień (inaczej temperatura, ciepły lub zimny), walor (jasny, ciemny), chromatyczność (czysty/kontrastowy, zgaszony). Te same atrybuty opisują pasujące kolory do typu urody, jaki posiadamy.

Kobieta z balejażem
https://www.pexels.com

W jaki sposób przeprowadzić analizę?

Na początku zmyj makijaż, aby dokładnie przyjrzeć się twarzy. Zadbaj o światło dzienne. Wszystko będzie odnosiło się do twojego naturalnego odcienia włosów, dlatego jeśli je farbujesz, spoglądaj na odrost.

Na początku określ odcień skóry. Wyróżniamy typy zimne (różowe tony) oraz ciepłe (żółte tony). Jak rozpoznać swój? Istnieje kilka metod, natomiast tutaj przedstawię te najbardziej intuicyjne. Zachęcam do połączenia wyników ich wszystkich.

Zacznij od znalezienia dwóch materiałów lub przedmiotów w srebrnym i złotym kolorze. Świetnie sprawdzi się tutaj blenda fotograficzna, jeśli ją posiadasz. Przyłóż do twarzy tkaninę i stań przed lustrem, a najlepiej zrób jeszcze zdjęcie. Pamiętaj, że aparaty fotograficzne mogą nieco przekłamywać wynik, dlatego zachowaj margines błędu. Oceń, który z tych kolorów lepiej podkreśla twoją urodę. Oczywiście, może wydawać się to trudne, dlatego warto spytać o zdanie przyjaciółkę. Zbierz kilka takich opinii.

Kolejną metodą jest porównanie swojego odcienia skóry do karnacji koleżanki. Z daleka nie zauważamy tego typu drobnych niuansów, lecz metoda ta może naprawdę pomóc.

Zastanów się, w jakiej biżuterii wyglądasz najkorzystniej. Preferujesz złoto czy wręcz przeciwnie-nosisz jedynie srebro? Jeżeli twoją urodę podkreślają złote elementy, twój ton skóry jest ciepły, a jeśli srebrne-zimny.

Kolejnym krokiem jest określenie pory roku. Jej podtypem zajmiemy się potem.

Typy ciepłe:

Wiosna to niesamowicie delikatny typ urody bez wyraźnych akcentów. Ciemne barwy ją przytłaczają. Przywodzi na myśl wschód słońca.

Jesień jest najcieplejszym typem urody. Pasują jej burgundy oraz brązy. Jest bardziej wyrazista od wiosny. Przywodzi na myśl zachód słońca.

Typy zimne:

Lato jest delikatne, ale najlepiej prezentuje się w zimnych, bladych barwach. Usta są dość jasne, a oprawa oczu mało wyrazista.

Zima to bardziej wyrazisty typ urody, który wybija się z tłumu. Dobrze wygląda w kontrastach i zimnych barwach. Pasuje jej mocny makijaż.

Ostatni krok, czyli określenie podtypu

  • Określ kolor oczu. Zwróć uwagę na:
  • Kolor tęczówki. Kieruj się nim jeśli masz wątpliwości.
  • Jasność tęczówki – jasna tęczówka świadczy o delikatnym typie urody, ciemna-o mocnym.
  • Plamki na tęczówce.
  • Obwódka tęczówki.
  • Brwi i rzęsy – jasne świadczą o delikatnym typie urody, ciemne o mocnej oprawie oczu

Włosy. Przyjrzyj się naturalnemu kolorowi twoich pasm i zwróć uwagę na następujące cechy:

  • Kolor. Kieruj się nim w przypadku, gdy masz wątpliwości.
  • Jasność – Jasne świadczą o delikatnym typie urody, ciemne o mocnym typie urody.
  • Refleksy – Złote świadczą o ciepłym typie urody, srebrne o chłodnym typie urody.

Odcień – Ciepły świadczy o ciepłym typie urody, chłodny o chłodnym typie urody.

Skóra. Jak wiesz, jej ton ma niebagatelne znaczenie. Teraz skup się jeszcze na kilku detalach, które pomogą doprecyzować analizę. Są to:

  • Poświata – Czasami skóra mieni się. Zwróć na to uwagę.
  • Piegi.
  • Opalanie – Sposób w jaki twoja skóra reaguje na promienie słoneczne także ma znaczenie. Opalasz się na złocisty brąz, czy w obawie przed poparzeniami chowasz się do cienia?

Jeśli jesteś zimą…

Intensywna ciemna zima charakteryzuje się bardzo ciemną tęczówką oka, czasami nawet czarną. Brwi i rzęsy także są wyraziste, a czerwony ton ust silnie odznacza się na tle cery. Skóra ma często tony ziemiste, oliwkowe lub beżowe. Pomimo częstej złotej poświaty, jest zimna. Włosy są czarne, ciemnobrązowe lub mysie. Wybieraj przede wszystkim chłodne kolory. Refleksy mogą być, jednak postaw na te mało kontrastowe.

Prawdziwa ciemna zima to definicja chłodu. Oczy mogą mieć każdy kolor, ale zwykle są jasne. Ich barwa jest krystaliczna i jednolita. Usta są czerwonawe, lecz dość jasne. Włosy mogą mieć każdy kolor, ale zawsze jest on zimny. Blond będzie platynowy, a brąz szarawy. Cera jest blada i posiada wyraźne różowe tony. Chłodne barwy, blondy, brązy, czernie, siwe, szare, platyny. Balejaż raczej się nie sprawdzi.

Czysta wyraźna zima, czyli mnogość kontrastów. Jasne, szkliste oczy otaczają wyraźne brwi i rzęsy. Usta są stosunkowo wyraźne, czerwonawe. Cera jest porcelanowa, czasami delikatnie ziemista. Czuć na niej nieśmiały powiew ciepła. Włosy są bardzo ciemne, zwykle czarne lub ciemnobrązowe. Ich blask jest chłodny. Wybieraj albo bardzo jasne kolory, albo wręcz przeciwnie – bardzo ciemne. Chłodne odcienie bez refleksów będą prezentowały się najkorzystniej.

Włosy ze zrobionym balejażem
https://www.pexels.com

Jeśli jesteś latem…

Prawdziwe chłodne lato posiada oczy szare lub szaroniebieskie. Oprawa jest raczej ciemna. Usta są blade, różowe. Włosy mogą być ciemnym, popielatym blondem, a nawet ciemnym brązem. Cera jest beżowa, dość jasna, czasem ziemista. Ciemne, popielate brązy sprawdzą się doskonale, tak jak refleksy o małym kontraście.

Stonowane zgaszone lato posiada zielone tony w oczach. Oprawa jest stosunkowo jasna. Usta są różowe, mogą mieć brzoskwiniowe nuty. Refleksy są popielate, a kolor nierównomierny, chłodny. Cera jest wyraźnie chłodna, nawet ziemista. Najlepiej wybrać chłodne, stonowane kolory. Balejaż na włosach o dużym kontraście będzie perfekcyjną opcją.

Delikatne jasne lato, czyli definicja łagodności. Niebieskie lub szare oczy posiadają jasną oprawę. Usta słabo odcinają się od skóry, są bardzo blade i różowe. Włosy to spektrum barw od jasnych blondów po to trochę ciemniejsze. Zawsze jednak z chłodym poblaskiem. Blada i mleczna cera posiada delikatne, ciepłe tony. Wybierz chłodne blondy, delikatne, mysie brązy. Zdecyduj się na mało kontrastowy balejaż.

Jeśli jesteś wiosną…

Czysta wyraźna wiosna może posiadać wszystkie kolory oczu z domieszką zieleni oraz zielone same w sobie. Delikatnie odznaczające się usta występują w kolorze różowym lub brzoskwiniowym. Włosy są ciemne, od ciemnych blondów po ciemne brązy. Refleksy mają złote lub nawet rudawe tony. Cera wiosny jest jasna, wręcz mleczna. Posiada ciepłe, świeże tony. Postaw na jednolity, wyrazisty kolor, z ciepłym połyskiem.

Delikatna jasna wiosna to esencja subtelności. Oczy są zawsze jasne oraz szkliste, tak jak ich oprawa. Tęczówka może być w różnych kolorach. Jasne, brzoskwiniowe usta nie kontrastują ze skórą. Wiosny to jasne blondynki z ciepłym poblaskiem. Delikatnie miedziane blondy także są domeną tej pory roku. Cera jest jasna, brzoskwiniowa. Jej ton może być trudny do zidentyfikowania. Balejaż na włosach najlepiej wybrać delikatny, bez mocnych kontrastów. Włosy powinny mieć jasny odcień, od blondu po średnie brązy. Refleksy koniecznie złote, odcienie ciepłe, a jeśli rudości to subtelne.

Prawdziwa ciepła wiosna często posiada złote plamki na tęczówkach. Barwa jej oczu zwykle jest jasna, choć i ciemne odcienie występują. Usta są delikatne, brzoskwiniowe. Włosy są jasne, o ciepłych refleksach. Wiosny mogą być blondynkami lub rudymi. Skóra jest jasna, czasem nawet porcelanowa, posiada ciepłe odcienie. Niekiedy występują piegi. Balejaż sprawdzi się genialnie przy tym typie urody. Pomarańczowe rudości lub złote blondy z refleksami wydobędą twoje piękno.

Jeśli jesteś jesienią…

Stonowana zgaszona jesień może posiadać każdy kolor oczu. Czasami występują złote plamki. Usta mogą być różowe jak i brzoskwiniowe, lecz ich pigment jest subtelny. Włosy występują w blondach i brązach, często mają chłodną poświatę. Cera ma powiew chłodu, jej odcienie mogą być jasne jak i beżowe. Ciepłe, złote barwy włosów będą prezentowały się najlepiej. Raczej ziemne kolory, najlepiej bez refleksów.

Intensywna ciemna jesień posiada oczy brązowozielone. Zwykle to brązowe oczy w ledwo widocznym zielonym akcentem. Oprawa zawsze jest ciemna. Usta są ciemne, napigmentowane. Mogą być brzoskwiniowe lub czerwonawe. Włosy to spektrum od ciemnego blondu po czarnobrązowy. Posiadają ciepłe refleksy. Cera jest wyraźnie ciepła, od jasnej, nawet porcelanowej po śniadą i oliwkową. Występują piegi. Ciemne brązy i blondy, raczej ciepłe, intensywne rudości oraz wyraźny balejaż cudownie podkreślą urodę tego typu.

Prawdziwa ciepła jesień posiada różne kolory oczu, lecz zawsze mają one ciepłe tony. Zazwyczaj jednak są to tęczówki zielone lub brązowe. Oprawa oczu ma średni stopień jasności. Usta mają ciepły, brzoskwiniowy odcień. Włosy to zwykle ciemny blond, ognisty rudy lub ciepłe brązy. Cera jest zawsze muśnięta słońcem, często występują piegi. Wybierz ciepłe odcienie blondu, brązu i rudości, mało kontrastowe refleksy.

Balejaż ceny?

Balejaż ceny, jak i w przypadku innych zabiegów, zależy głównie od umiejętności fryzjera oraz prestiżu salonu. Niebagatelne znaczenie ma także długość włosów.

Generalnie jednak balejaż ceny mieści się w granicach 200 zł.

1 COMMENTS

  1. Moja przyjaciółka zdecydowała się na balejaż – przepiękny efekt. Bardzo mi się podoba i sama się zastanawiam czy nie iść do fryzjera 😀

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close