Keratynowe prostowanie włosów — skutki uboczne

Keratynowe prostowanie włosów w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród kobiet. Jest to metoda regeneracji, odżywienia i ochrony włosów, która nadaje włosom zdrowy wygląd, blask oraz efekt wyprostowania. Rezultat zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się przez długi czas. Dlatego też w większości przypadków cieszy się on pozytywną opinią. Warto jednak przyjrzeć się bliżej skutkom ubocznym stosowania keratynowej metody prostowania włosów.

Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg uzupełniający niedobór białka, polegający na nałożeniu na włosy specjalnego preparatu z keratyną. Włosy muszą być uprzednio umyte i dokładnie osuszone. Następnie na podzielone pasma włosów nakładany jest płynny preparat z keratyną do prostowania, zawierający dodatkowe kompleksy witamin, antyoksydanty oraz wyciągi z roślin.

Po około 30 minutach włosy należy ponownie umyć, nałożyć odżywkę, spłukać, osuszyć, a następnie wyprostować rozgrzaną do 230 stopni Celsjusza prostownicą. Zabieg ten jest dość czasochłonny. Decydując się na jego samodzielne wykonanie, należy poświęcić około 5 godzin. W salonie fryzjerskim zajmie to około 2 godzin. Efekty, w zależności od rodzaju włosów, utrzymują się nawet do 5 miesięcy.

Dla kogo przeznaczone jest keratynowe prostowanie włosów?

Na zabieg keratynowego prostowania włosów powinny zdecydować się osoby mające włosy puszące się, trudne do wymodelowania i przesuszone. Nie powinny takiemu zabiegowi poddawać się osoby z włosami naturalnie kręconymi lub rozjaśnianymi. Przez wzgląd na wysoką porowatość takich włosów ich struktura może zostać mocno naruszona. Aby efekt prostowania utrzymywał się jak najdłużej, o włosy należy odpowiednio dbać. Dlatego u osób, które nie lubią poświęcać zbyt wiele czasu na pielęgnację włosów, rezultat może być krótki i mało efektowny.

Kobieta po kreatynowym prostowaniu włosów
https://pixabay.com

Czy zabieg keratynowego prostowania włosów jest bezpieczny?

Sam zabieg przy użyciu keratyny do prostowania jest bezpieczny i dobrze wpływa na odbudowę włosów. Zaleca się jednak wykonanie tego w salonie fryzjerskim przez doświadczone osoby. Decydując się na samodzielny zabieg, należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

  • Odpowiednie przygotowanie włosów do przeprowadzenia zabiegu. Dobrze, gdy włosy nie zostały wcześniej pofarbowane, a ich końcówki są podcięte. Włosy muszą być też dokładnie oczyszczone przed przystąpieniem do nakładania keratyny.
  • Jakość stosowanego preparatu keratynowego – warto zwracać uwagę na skład produktu i unikać szkodliwych substancji toksycznych, takich na przykład jak formaldehyd.
  • Odpowiednio dopasowana ilość preparatu pozwoli niknąć efektu spalenia włosów. Trzeba także uważać, żeby nie nałożyć keratyny na skórę głowy.

Równie ważna jest dokładność wykonywania kolejnych kroków. Istotną sprawą jest stosowanie się do zaleceń po wykonaniu zabiegu. Bardzo ważne jest to, aby 48 godzin po zabiegu nie myć włosów i nie używać żadnych preparatów pielęgnacyjnych. Należy też zwrócić uwagę na środki stosowane do codziennej pielęgnacji włosów. Nie zaleca się stosowania szamponów zawierających alkohol, SLS-y, czy SLES-y, sole, czy silikony.

Czy keratynowe prostowanie niszczy włosy?

Keratyna sama w sobie ma zbawienny wpływ na włosy, ponieważ białko to jest podstawowym budulcem włosów. Jej uzupełnienie w strukturze włosa daje natychmiastowy, widoczny efekt. Jednak samo przeprowadzanie zabiegu wiąże się z użyciem do tego rozgrzanej do bardzo wysokiej temperatury prostownicy i to przez długi czas. Białko, w tym przypadku keratyna, wystawione na działanie wysokiej temperatury ulega procesowi denaturacji, który jest nieodwracalny. Włosom, które są osłabione i zniszczone, taki zabieg, zamiast pomóc w odbudowie, może jeszcze bardziej zaszkodzić.

Co więcej, w składzie preparatu z keratyną mogą znajdować się dodatkowe toksyczne składniki, zwłaszcza formaldehyd. Podczas procesu prostowania pozostają one przez długi czas na włosach i są wchłaniane w ich strukturę. Z czasem przełoży się to na osłabienie włosów. Można zatem stwierdzić, że keratyna wpływa pozytywnie na stan naszych włosów, ale jednak ich prostowanie wysoką temperaturą niszczy włosy.

Skutki uboczne keratynowego prostowania włosów

Keratynowe prostowanie włosów to metoda mająca zapewnić włosom ochronę, odbudowę i ładny wygląd. Jednakże jest to ingerencja w strukturę włosów, przy użyciu specjalnego preparatu, stosując wysoką temperaturę, co może nieść za sobą różnego rodzaju efekty, zarówno negatywne, jak i pozytywne.

Keratynowe prostowanie włosów skutki uboczne:

  1. Uszkodzenie włosów wskutek wysokiej temperatury – poddawanie włosów na działanie wysokiej temperatury, jest to niezbędna część zabiegu. Wówczas łuski włosów zostają otwarte, co pozwala na dokładne wchłonięcie keratyny w głąb włosa. Jednak nie każde włosy nadają się na przeprowadzenie takiego procesu. Włosy, które są bardzo zniszczone i przesuszone, oraz włosy rozjaśniane narażone są na jeszcze większe uszkodzenia pod wpływem temperatury, która sięga około 230 stopni Celsjusza. Warto zatem przed przystąpieniem do zabiegu skonsultować się z fryzjerem, który oceni stan naszych włosów. Pozwoli to ochronić nas przed niechcianymi negatywnymi efektami.
  2. Zawarty w preparatach aldehyd mrówkowy – czyli formaldehyd, który służy jako nośnik białka i ma ułatwić wniknięcie keratyny w głąb włosa. Formaldehyd to w istocie substancja toksyczna. Stosowany jest przy produkcji materiałów budowlanych, jak również do balsamowania zwłok. Uznany został również za substancję rakotwórczą i wywołującą reakcje alergiczne. Środki stosowane do keratynowego prostowania włosów charakteryzują się specyficznym, ostrym zapachem, wywołującym łzawienie i utrudniającym oddychanie. Jest to efektem zawartego w nich formaldehydu. Nie ma 100% pewności co do tego, że preparat stosowany do prostowania włosów jest bezpieczny. Istnieją jednak środki, które nie zawierają tej szkodliwej substancji, lub jej stężenie jest w niewielkiej ilości. Możemy zatem poprosić fryzjera o udzielenie informacji na temat stosowanego preparatu i zawartych w nim substancjach.
  3. Gładkie, proste włosy – wiele osób traktuje ten zabieg jako prostowanie włosów. Jednak celem takiego zabiegu jest odżywienie i regeneracja uszkodzonych włosów. Skutkiem tego działania jest obciążenie włosów, co daje efekt wyprostowania. Wiele też zależy od rodzaju włosów, ponieważ przy tych bardziej kręconych może się jednak okazać, że nie będą one idealnie proste, za to efekt tkwi w ich odbudowie.
  4. Zbyt częste keratynowe prostowanie niszczy włosy – długość utrzymywania się efektu po keratynowym prostowaniu zależna jest od rodzaju włosów oraz ich pielęgnacji przed i po zabiegu. Niekiedy ponowne prostowanie konieczne będzie już po trzech miesiącach. W innym przypadku efekt może utrzymać się nawet do sześciu miesięcy. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste poddawanie się temu zabiegowi może wywołać odwrotny skutek. W rezultacie włosy staną się matowe, szorstkie i sztywne. Ważna jest również w tym przypadku konsultacja z fryzjerem.
  5. Unikanie koloryzacji włosów – zarówno przed poddaniem się zabiegowi keratynowego prostowania, jak i po nim, nie należy farbować włosów. Wcześniejsze farbowanie sprawi, że po keratynowym prostowaniu efekt koloryzacji utrzyma się na dłużej. Jeżeli natomiast chcemy poddać się koloryzacji już po zabiegu, należy to zrobić nie prędzej niż dwa tygodnie po nim.
Kobieta z długimi prostymi włosami po kreatynowym prostowaniu włosów
https://www.pexels.com

Kreatynowe prostowanie włosów

W tym wątku warto również wspomnieć o kosztach pieniężnych, jakie wiążą się z wykonaniem zabiegu. Zależy on oczywiście od salonu fryzjerskiego, na jaki się zdecydujemy, ale ceny wahają się od 300 do 700 zł. Koszt samodzielnego wykonania zabiegu jest znacznie niższy, ponieważ gotowy preparat możemy kupić za mniej niż 100 zł. Natomiast należy się liczyć z tym, że wykonanie zabiegu będzie wymagało niesamowitej precyzji i zajmie znacznie więcej czasu.

Keratyna jest naturalnym składnikiem regenerującym włosy. Jej stosowanie nie niszczy włosów i nie jest dla nas szkodliwe. Gdzieniegdzie pojawiają się opinie, że po wypłukaniu keratyny włosy są w słabszej kondycji niż przed zabiegiem.

Należy jednak pamiętać, że pielęgnacja włosów, to proces długodystansowy i jednorazowy zabieg prostowania keratynowego nie przyniesie zamierzonych efektów, jeżeli nie będziemy dbać o włosy zarówno przed zabiegiem, jak i po nim. Aby włosy miały zdrowy i piękny wygląd, a także były w dobrej kondycji, konieczna jest regularna pielęgnacja.

Dlatego dobrze jest stosować keratynę, nie tylko podczas specjalistycznych zabiegów prostowania, ale także podczas codziennej pielęgnacji, wykorzystując do tego szampony, czy odżywki z tym składnikiem. Warto tu także pamiętać, aby unikać substancji szkodliwych dla naszych włosów, takich jak silikony, czy SLS-y.

Przygotowanie do zabiegu

Stosując jakiekolwiek zabiegi odżywcze, należy także zastosować się do zaleceń producenta, aby uniknąć niepożądanych efektów. Zrobimy również przysługę naszym włosom, ograniczając używanie prostownic, czy suszarek o wysokiej temperaturze. Decyzja o podaniu się zabiegowi keratynowego prostowania włosów powinna być podjęta rozsądnie, po dokładnej ocenie stanu włosów. Przygotowania do tego zabiegu, czyli pielęgnacja w postaci nawilżania i natłuszczania włosów powinny być rozpoczęte na kilka tygodni przed nim. To pozwoli uzyskać maksymalne efekty i uniknąć skutków ubocznych keratynowego prostowania włosów.

1 COMMENTS

  1. Osobiście mi się ta metoda sprawdziła. Jestem wręcz zachwycona tym jak pięknie moje włosy teraz wyglądają 😀

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close