
Co zrobić, gdy włosy wypadają garściami?
Długotrwały stres, zachwiania hormonalne, nieprawidłowo zbilansowana dieta – wszystko to może doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Wówczas nietrudno o wrażenie, jakby pasma wypadały garściami. Na szczęście możesz sobie z tym skutecznie poradzić, sięgając po dobrej jakości kosmetyki i wdrażając do codziennej rutyny zdrowe nawyki.
Dlaczego włosy wypadają?
Każdego dnia z twojej głowy spada nawet 100 włosów. Jest to całkowicie naturalne. Jeśli jednak tracisz ich więcej, wówczas masz do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów. Taki stan warto skonsultować z trychologiem.
Nieprawidłowość ta może być wynikiem stresu oksydacyjnego, czyli zaburzonej równowagi między antyoksydantami a wolnymi rodnikami. Wówczas naczynia krwionośne zlokalizowane w skalpie mniej sprawnie dostarczają substancje odżywczych do cebulek włosów. Skutkiem tego kosmyki wolniej rosną i stają się słabsze.
Nadmierne wypadanie włosów może być także sygnałem zmian hormonalnych w okresie połogu lub menopauzy. Wówczas zaczyna spadać poziom estrogenu, przez co skraca się cykl życia włosów i stają się one przez to podatne na wypadanie.
Warto również przyjrzeć się trybowi życia. Przerzedzona fryzura może być konsekwencją nadmiernego stresu i diety ubogiej w kwasy tłuszczowe z grupy omega-3, żelazo, a także witaminy: D3 i z grupy B.
Utrata włosów może wynikać ponadto ze stosowania niektórych leków, takich jak choćby antydepresanty czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jest to też objaw charakterystyczny dla niektórych chorób. Z wypadaniem włosów możesz mieć do czynienia przy zaburzonej pracy tarczycy, grzybicy skalpu, a także ŁZS (łojotokowym zapaleniu skóry).
Jakie kosmetyki stosować, gdy włosy wypadają?
Jeśli chcesz się uporać z nadmiernie wypadającymi włosami, nie wystarczy samo ich mycie. Jeśli nie zmagasz się z podrażnieniami skóry skalpu – zacznij regularnie stosować peeling. Pobudzi on krążenie w naczyniach, dzięki czemu do cebulek efektywniej będą docierać substancję odżywcze.
Zacznij stosować szampon na porost włosów, zawierający m.in. wyciąg ze skrzypu polnego, dziurawca zwyczajnego, jałowca pospolitego, tarczycy bajkalskiej, igieł sosny syberyjskiej i rokitnika. Składniki te mają korzystny wpływ na pasma – sprawiają, że stają się gęste i mocne, a w miejscu tych, które wypadły powodują wzrost baby hair.
Sięgaj także po wcierki, które wmasowywane w skalp stanowią skuteczną broń w walce z problemem nadmiernie wypadających włosów. Warte uwagi są te na bazie kofeiny, żeń-szenia, skrzypu polnego, cynamonu i niacynamidu.
Zdrowe nawyki, które warto wdrożyć
Nie wszystkie preparaty do pielęgnacji pasm i skalpu pomogą ci się uporać z przyczyną nadmiernego wypadania włosów. Będą one co prawda skuteczne przy leczeniu łupieżu, ŁZS czy grzybicy, jednak nie uzupełnią w twojej diecie brakujących witamin i minerałów.
Zadbaj o to, aby dostarczać organizmowi wraz z posiłkami odpowiednią dawkę żelaza, kwasów omega-3 oraz witaminy D3 i z grupy B1. Jeśli zmagasz się z nietolerancjami pokarmowymi, warto rozważyć suplementację (po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem).
Zredukuj także poziom stresu. Zadbaj o dobrej jakości sen, trwający co najmniej 7 godz. na dobę. A jeśli przechodzisz trudny okres, w którym praca lub życie prywatne dostarcza ci sporo nerwów – rozważ techniki relaksacyjne, które zredukują nieco negatywny wpływ emocji na kondycję włosów.