Zapalenie pęcherza na wakacjach – jak zapobiegać?
Artykuł partnera.
Okres wakacyjny to czas, kiedy odpoczywamy po całym roku pełnym wyzwań. Niestety, to również czas, kiedy wiele osób dotyka zapalenie pęcherza związane m.in. z aktywnościami jakie podejmujemy, ale nie tylko.
Czym jest zapalenie pęcherza?
Zapalenie pęcherza to infekcja dróg moczowych, która pojawia się po przedostaniu się w te okolice bakterii. Wśród objawów zapalenia pęcherze można wskazać częstomocz, popuszczanie moczu, dolegliwości bólowe (które zazwyczaj nasilają się podczas oddawania moczu) lub ciągłe uczucie parcia na pęcherz i jednoczesne trudności z mikcją.
Dlaczego w okresie wakacyjnym jesteśmy na nie szczególnie narażeni?
Okres letni to czas, kiedy temperatury są wyjątkowo wysokie i już samo to – w połączeniu z brakiem odpowiedniego nawodnienia – może prowadzić do występowania infekcji intymnych. Brak regularnego wypłukiwania bakterii razem z moczem w połączeniu z optymalnymi warunkami dla ich rozwoju sprawia, że w okresie letnim zdecydowanie częściej zapadamy na infekcje intymne niż w pozostałej części roku. Dodatkowo, latem częściej korzystamy z publicznych toalet czy basenów, a te czynniki również zwiększają ryzyko pojawienia się infekcji intymnych.
Gdy ta przykra dolegliwość nam się przytrafi, warto rozpocząć odpowiednie leczenie od razu. W przypadku słabej, dopiero rozpoczynającej się infekcji wystarczające może być utrzymywanie optymalnej higieny okolic intymnych (w tym częsta wymiana bielizny lub zastosowanie wkładek Elly, dzięki którym – przy regularnych wymianach – bakterie z moczu nie będą miały możliwości namnażania się), obfite nawadnianie i przyjmowanie np. środków na bazie żurawiny. Jeśli jednak infekcja rozwija się pomimo wdrożonych środków, konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza i rozpoczęcie antybiotykoterapii.
Jak zapobiegać występowaniu zapalenia pęcherza na wakacjach?
Infekcje intymne nie są przyjemne bez względu na porę roku, jednak w okresie wakacyjnym mogą stać się jeszcze bardziej dolegliwe. Dlatego też warto zadbać o to, by przypadłość ta dotykała nas jak najrzadziej. Jak to zrobić?
Przede wszystkim, nie można zapominać o konieczności obfitego nawadniania się, a także oddawania moczu za każdym razem, gdy odczuwamy taką potrzebę: powstrzymywanie tej fizjologicznej potrzeby prowadzi do namnażania się bakterii. Dodatkowo, jeżeli mamy kłopoty z nietrzymaniem moczu, należy bezwzględnie zabrać ze sobą na urlop wkładki urologiczne Elly, dzięki którym zachowamy pełną higienę oraz komfort również w trakcie długich, letnich wycieczek. Wymiana wkładek jest łatwa i szybka, a po zakończeniu tej czynności wystarczy wyrzucić dyskretny pakunek do kosza w toalecie.
Dobrym rozwiązaniem jest także profilaktyczne przyjmowanie soku z żurawiny lub tabletek zawierających wyciąg z żurawiny. Właściwości tego owocu pomagają zapobiegać występowaniu infekcji intymnych.
Przy odpowiedniej profilaktyce duża część osób, którym do tej pory doskwierało zapalenie pęcherze w okresie wakacyjnym powinno pożegnać się z tym przykrym problemem. W przypadku osób, u których – pomimo wdrożenia powyższych zasad – wciąż dochodzi do zachorowań, warto rozważyć wdrożenie profilaktycznego podawania środków farmakologicznych, jednak tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.