Jak działa mezoterapia?
Mezoterapia to zabieg, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii, dermatologi i medycynie estetycznej. Jego głównym celem jest redukcja już powstałych zmian skórnych, a także zapewnienie odpowiedniej profilaktyki. Mezoterapia polega na wykonywaniu mikrouszkodzeń, które stymulują naturalne procesy regeneracyjne tkanek. W zabiegu tym wykorzystywany jest specjalny system pulsujących igieł, pozwalający na wprowadzenie wgłąb skóry substancji czynnych o pożądanych właściwościach. Mezoterapia może być wykonywana też bezigłowo.
Specyfika zabiegu mezoterapii
Mezoterapia umożliwia precyzyjny dobór głębokości iniekcji, co zapewnia pełną kontrolę nad zabiegiem oraz optymalne dostosowanie go do potrzeb pacjenta. Procedura ta może być wykonywana na wielu obszarach skóry, a także u osób w różnym wieku. Specjaliści zalecają podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych już po 25. roku życia. U starszych pacjentów mezoterapia pozwala na niwelowanie płytkich zmarszczek, a także zredukowanie widoczności głębszych bruzd. Zabieg sprawdza się też w utrzymywaniu napiętego owalu twarzy, zapobiegając przed efektem wiotkiej, zmęczonej skóry. Metoda polecana jest ponadto przy problemach z wypadaniem włosów. Mezoterapia igłowa opiera się na przerywaniu ciągłości skóry poprzez wykonanie serii kontrolowanych iniekcji. W przypadku zabiegu bezigłowego, procedura polega na zastosowaniu prądu o wysokiej częstotliwości bez naruszania tkanek. Obie procedury są obarczone niewielką liczbą przeciwwskazań i możliwych komplikacji.
Przebieg mezoterapii
W przypadku mezoterapii igłowej, nakłuwanie skóry cienką igłą odbywa się w odpowiednich odstępach. Procedura ta obejmuje wprowadzanie odpowiednich preparatów medycznych, które składają się z substancji dobranych specjalnie do potrzeb pacjenta. Z reguły mieszanka ta zawiera składniki o działaniu rewitalizującym, nawilżającym oraz pobudzającym do regeneracji. Do takich substancji należą m.in. kwas hialuronowy, peptydy, witaminy, koenzymy czy naturalny kolagen. Mezoterapia igłowa wywołuje niewielki dyskomfort, dlatego w razie potrzeby specjalista może miejscowo znieczulić skórę przed zabiegiem. Po iniekcji skóra jest rozmasowywana, dzięki czemu preparat może rozłożyć się w tkankach równomiernie. W przypadku mezoterapii bezigłowej, aparatura zabiegowa emituje prąd o wysokiej częstotliwości. Procedura polega na otwieraniu tzw. kanałów hydrofilowych, przez które dostarczany jest preparat. Mezoterapia bezigłowa charakteryzuje się niższą efektywnością, z uwagi na mniejszą głębokość docierania substancji aktywnych. Metoda ta wciąż jednak zapewnia lepsze rezultaty, niż powierzchniowe podawanie preparatów medycznych.
Mezoterapia mikroigłowa
Specyficzną odmianą tej metody zabiegowej jest mezoterapia mikroiglowa. W procedurze tej występuje się specjalne urządzenia, które posiadają na wyposażeniu głowice pokryte mikroigiełkami. Ich zastosowanie na skórze umożliwia wykonanie serii nakłuć. Głębokość penetracji jest ustalana indywidualnie przez specjalistę, podobnie jak rodzaj wykorzystanego systemu czy skład podawanego preparatu. Profesjonalne mikronakłuwanie skóry przy zastosowaniu innowacyjnej aparatury oferuje klinika medycyny estetycznej Anlaya. Zabieg ten w kompleksowy sposób wpływa na kondycję skóry, zmniejszając widoczność porów oraz ułatwiając redukcję przebarwień. Procedura mezoterapii mikroigłowej jest zalecana również profilaktycznie, ponieważ zapobiega procesom starzenia.
Pielęgnacja skóry po mezoterapii
Na stan skóry po mezoterapii w dużym stopniu wpływa prawidłowa pielęgnacja skóry. W jej ramach należy zadbać przede wszystkim o stosowanie dobrej jakości kosmetyków, które zapewnią odpowiednie nawodnienie. Nie bez znaczenia pozostaje ochrona skóry przed oddziaływaniem potencjalnie szkodliwych czynników, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia środowiskowe. Niezależnie od wybranej metody, po mezoterapii zaleca się kilkudniową rezygnację z sauny czy basenu. Przez kilkanaście godzin po zabiegu, na skórze może występować zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Objawy te zwykle jednak ustępują samoistnie.