Jak odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo stóp?
Na stopach opiera się całe ciało człowieka. To dzięki nim możemy przyjmować wyprostowaną pozycję ciała, poruszać się. Funkcja jaką pełnią, obciążenia jakie przenoszą oraz ich skomplikowana budowa (26 kości, 33 stawy, 107 ścięgien, więzadeł i mięśni) sprawiają, że o stopy powinniśmy dbać. Niestety, tego w większości nie robimy – dopóki nie ulegnie urazowi, kontuzji, dopóki nie zaboli, mało kto przykłada wagę do dolnej części kończyny dolnej. A tymczasem stopa nie jest doskonała i nie jest niezniszczalna.
Co grozi naszym stopom?
Stopę można skręcić, złamać, stłuc, zniekształcić (halluksy), można uszkodzić ścięgno Achillesa – większość kontuzji i urazów powoduje ból, uniemożliwia lub ogranicza funkcjonowanie, czasem oznacza konieczność operacji, unieruchomienie i rehabilitację. Ból w stopach pojawia się nie tylko wskutek jednorazowych incydentów – zdarza się, że na skutek różnych zachowań w stopach powstają mikrourazy, które rozłożone w czasie nie dają szybko o sobie znać. Stopy, które nie lubią gorącej wody, kosmetyków o wysokim pH, syntetycznych tkanin, niewygodnych butów i twardych nawierzchni, jeśli są niewłaściwie traktowane, wysyłają sygnały ostrzegawcze.
Jakie sygnały wysyłają stopy?
Skurcze, nadmierne pocenie, bóle ścięgien, przebarwienia skóry, trudno gojące się rany, pęcherze, obrzęki, zmiana kształtu palców lub samej stopy to znaki, których nie powinnyśmy ignorować. Każdy najmniejszy sygnał powinien być dokładnie przeanalizowany. Także dlatego, że często rozwijające się w organizmie choroby, dają objawy właśnie na stopach.
Jak dbać o stopy? Jak zagwarantować im bezpieczeństwo?
Do pielęgnacji stóp powinniśmy przykładać taką samą wagę, jak do pielęgnacji innych części ciała – paznokcie powinny być przycinane, naskórek złuszczany i nawilżany, stopa powinna być otulona materiałami naturalnego pochodzenia, a w obuwiu powinna być swobodnie rozłożona. Dobór właściwych butów ma kluczowe znaczenie dla stóp – często wybieramy je kierując się modą, wybieramy obuwie niewłaściwe dla pory roku, rodzaju aktywności. Wybór butów jest ogromny – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym bez problemu znajdziemy takie, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania i oczekiwania naszych stóp. Szczególnie ważny jest dobór obuwia do pracy – to w niej spędzamy większość czasu, to w niej wykonujemy obowiązki, poruszamy się i to w niej nasze stopy zmuszone są do przebywania w jednym obuwiu. Wybierając sandały, półbuty lub trzewiki ochronne warto sprawdzić, czy oprócz ochrony przed zabrudzeniami, uszkodzeniami mechanicznymi, czynnikami atmosferycznymi i substancjami chemicznymi buty zapewniają komfort noszenia.