Sombre blond – ceny, czym dokładnie jest i komu pasuje?

Techniki koloryzacji włosów cechują przeróżne wariacje. Jedną z nich jest odmiana ombre, tak zwane “sombre”. Są to techniki farbowania do siebie zbliżone a efekt, który chcemy osiągnąć za ich pomocą, ma być naturalny, jakby słońce samo rozjaśniło pasemka i końce fryzury. Jednak ombre a sombre nie jest do końca tym samym. W tym artykule dowiesz się o różnicach między tymi rodzajami koloryzacji. Zdecydujesz, czy któraś z tych metod sprawdzi się u Ciebie. Dowiesz się także, jak prezentuje się na włosach blond i innych oraz ile należy zapłacić za tego typu usługę.

Czym jest sombre?

Sombre tak jak i ombre polega na stopniowym przejściu włosów z ciemnych do jasnych. Utleniacz nakładany jest sekwencjami na włosy w taki sposób, żeby zarówno końce, jak i poszczególne pasma były jaśniejsze. Sombre świetnie sprawdza się przy ciemnym lub średnim blondzie. Poszczególne pasma rozjaśnione są w taki sposób, który do złudzenia przypomina naturalnie występujące refleksy, bez udziału chemii.

Wymaga to dobrej znajomości techniki nakładania rozjaśniacza. Nie jest to łatwe i fryzjer powinien mieć duże doświadczenie w tego typu koloryzacji. Nie tylko sposób, w jaki nakłada się farbę na włosy, jest istotny. Ważna jest także znajomość używanych produktów oraz odpowiednia moc utleniacza dobranego do rodzaju włosów. Nie bez znaczenia jest też wyobraźnia i umiejętności artystyczne fryzjera.

Kobieta z długimi włosami i sombre
https://www.pexels.com/

W technice sombre naturalne chodzi nie tylko o właściwe rozjaśnienie włosów, ale także o nadanie im “efektu 3 D”, oznaczającego wielowymiarowość odcieni na głowie. Brak tej głębi spowoduje “płaski”, ciężki efekt lub w najgorszym razie nawet nieestetyczne cętki na fryzurze.

Od wielu sezonów, refleksy muśnięte słońcem, sprawiające wrażenie czesania wiatrem, cały czas są na topie. Od 17 lat (bo pierwszy raz efekt short ombre na włosy proste zaprezentowano w 2004 roku) te techniki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na samym początku oznaczały one pasma włosów w naturalnych odcieniach. Najpopularniejsza była wersja sombre naturalne z brązem lub w przypadku koloryzacji sombre blond: beżowego blondu z platyną. Współcześnie na włosach komponuje się pastelowe odcienie z blondem na końcach fryzury z naturalnym odrostem w kolorze blondu lub brązu. Jedną z odmian sombre blond jest tzw. front blond na włosy proste lub lekko falowane, robiący furorę wśród celebrytów i artystów.

Jaki rodzaj koloryzacji sombre blond jest najlepszy dla włosów? 

Ombre, sombre, mix? 3 najbardziej cenione i popularne techniki koloryzacji to:

  • sombre blond,
  • ombre,
  • front blond.

Jasne refleksy przy buzi odmładzają twarz, modelują jej owal oraz łagodzą zbyt ostre rysy. Najlepiej prezentują się na wzorcowo wycieniowanych włosach. Dotyczy to wszystkich wyżej wymienionych technik, zarówno sombre naturalne, jak i front oraz ombre. Sprawdzą się one również na krótkie włosy proste. Zawsze przed wykonaniem koloryzacji którąś z tych technik, należy oddać swoje włosy w ręce zdolnego fryzjera, który odpowiednio je pocieniuje, nadając końcówkom lekkości.

Wycieniowanie włosów po całości idealnie sprawdzi się przy sombre blond. Uzyskamy w ten sposób efekt wiatru we włosach i wielowymiarowość koloru. Front blond wymaga cieniowania i skrócenia włosów przy twarzy. Najważniejsza jest naturalność. Sombre blond ma wyglądać jak zrobiony słońcem i jego promieniami, a nie ręką fryzjera wyposażoną w utleniacz. Sombre lub ombre nie współgra z ciężkimi tapirami, lub lokami o mocnym skręcie, ale wygląda świetnie na lekkich falach (“beach wave”) lub zastosowane na włosy proste. Liczy się ich naturalna struktura.

Technika ombre, czy koloryzacji sombre blond jest bardziej trendy?

Jeśli nie jesteś zdecydowana co do wyboru techniki właściwej dla Ciebie, zwróć uwagę na to, dla kogo polecają ten rodzaj koloryzacji styliści. Ombre wg fryzjerów najlepiej współgra z urodą szatynek i brunetek. Oznacza to, że najlepiej sprawdzi się na ciemnych włosach. Jasne końce z widocznym odrostem naturalnym lub uzyskanym za pomocą farby na ciemnym tle prezentują się idealnie.

Technika koloryzacji sombre blond natomiast świetnie współgra z odcieniem jasnego blondu i odcieniach rudości. Jest to tak naprawdę łagodna wersja ombre. Technika sombre blond nie wymaga farbowania nasady włosów na ciemny kolor, w ten sposób nie występuje kontrast między barwami, a ich delikatne przejście. Osoby jasnowłose wyglądają zazwyczaj nieatrakcyjnie z ciemnymi kosmykami przy swojej jasnej cerze. Nie poprawiajmy więc natury nadmiernie. Sombre blond jest idealną koloryzacją dla naturalnie jasnowłosych pań. Efekt, jaki dzięki niej uzyskamy, odmłodzi je i doda blasku ich skórze.

Co nazywamy efektem ombre na włosach?

Efekt ombre (czasami nazywany brondem) polega na takim położeniu rozjaśniacza, by pokrył włosy w jednej linii, np. do linii szczęki lub połowy szyi. Taka technika sprawia, że uzyskujemy wesoły wakacyjny look i lekkość fryzury. Należy zadbać wcześniej o zdrową kondycję włosa oraz właściwe strzyżenie, żeby utlenianie nie pogorszyło stanu końcówek. Ombre fachowo wykonane złagodzi zbyt ostre rysy, nada twarzy młodzieńczego wyglądu, a uzyskany efekt będzie przypominał kosmyki rozjaśnione promieniami słońca na plaży.

Czym różni się ombre od innych technik tonowania? 

Koloryzacja ombre od tonowania wyróżnia się dzięki bardzo wyraźnej linii jaśniejszych włosów. Wygląda to jak naturalny odrost. Na całej płaszczyźnie poniżej tej linii jest jasny kolor, bardzo wyraźnie odcinający się od części górnej. Gradacja koloru polega na jego przejściu na styku dwóch barw – od ciemnych do mocno rozjaśnionych na końcówkach.

Dla kogo jest sombre blond i ombre?

Technika ombre sprawdza się na grubych, gęstych i przede wszystkim zdrowych włosach. Tylko dzięki dobrej kondycji włosa, taka koloryzacja daje efekt zadbanych i zdrowych (mimo ich rozjaśnienia) końcówek. Najważniejsze to dobre, fachowe strzyżenie z odpowiednimi technikami cieniowania! To strzyżenie sprawia, że włosy nie wymagają codziennej stylizacji, bo po prostu układają się same. Przy rzadkich, słabych włosach z rozdwojonymi końcówkami nie poleca się koloryzacji ombre. Podkreśli wówczas ona wszystko to, co najgorsze w zniszczonych włosach i nie doda posiadaczkom takich włosów atrakcyjności. Uzyskany efekt będzie wówczas sprawiał wrażenie zaniedbanej fryzury.

Kobieta z sombre i długimi włosami
https://pixabay.com/

Czy ombre można wykonać w domowych warunkach?

Technika ombre jest wykonalna w domu. Należy jednak pamiętać, że jest to trudna i wymagająca koloryzacja, podczas której wiele rzeczy może pójść “nie tak”. Najważniejsza jest równo wyznaczona linia odcinająca dwa kolory. Samodzielnie jest to raczej niewykonalne. Jeśli uda nam się uzyskać pomoc w osobie przyjaciółki lub sąsiadki, dla bezpieczeństwa, zamiast rozjaśniacza lepiej jest użyć farby utleniającej w odcieniu blondu. To sprawi, że zniwelujemy ryzyko spalenia włosów silnie działającym rozjaśniaczem. Superrozjaśniająca farba blond (od numeru 11) upora się z ciemnymi włosami nie gorzej niż rozjaśniacz.

Jakie są różnice między sombre blond a ombre?

Technika sombre blond to młodsza siostra ombre. W zasadzie opierają się na zbliżonych schematach. Różnicę stanowi większa naturalność i subtelność sombre.

Co takiego charakteryzuje sombre blond?

  • Naturalność dająca złudzenie optyczne pasemek rozjaśnionych słońcem.
  • Włosy już od samej nasady mają nałożone refleksy. Są one cieniutkie i pojedyncze, rzucone na całą szerokość fryzury, w sposób dający wrażenie głębi,
  • Blond odcienie nie posiadają wyraźnej granicy przejścia koloru. Nie są równo nakładane, a tonowanie jest subtelne. Jeśli pojawiają się wyraźnie jaśniejsze końce to nie odcinają się one od reszty tak wyraźnie, jak w przypadku techniki ombre,
  • Pomiędzy poszczególnymi odcieniami przejście jest subtelne, niewyznaczone wyraźną, równą linią.
  • Nie widać wyraźnego przejścia między poszczególnymi kolorami, granica jest niewidoczna. Jej początek zaczyna się bardzo wysoko i stopniowo schodzi na coraz niższe partie fryzury.

Jaki jest typowy ombre look?

  • “California beach” sprawia, że efekt przypomina mocne rozjaśnienie włosów na plaży, w bardzo gorącym, letnim słońcu.
  • Koloryzacja zaczyna się od wyraźnie zaznaczonego momentu, połowa szyi, linia ramion, podbródka, itp. Nie jest to stopniowe przejście odcieni.
  • Stopniowa gradacja tonów, zamiast delikatnych refleksów. Jasny kolor jest widoczny na całej płaszczyźnie fryzury.
  • Wyraźnie widoczna różnica pomiędzy farbą w górnych częściach a jasnym dołem.

Komu najlepiej pasuje sombre blond?

Blond sombre jest fantastyczną wariacją ombre dla naturalnie jasnych włosów osób o jasnej cerze. Dzięki tej technice naturalny blond lub jasny brąz zostaje rozświetlony pięknymi refleksami o płynnych granicach przejścia koloru. Na ciemniejszych i rudawych odcieniach może również się sprawdzić, o ile nie będzie stanowił zbyt dużego kontrastu w stosunku do bazowego koloru. Przy użyciu rozjaśniacza otrzymujemy wówczas efekt utlenienia pasemek, które następnie należy zapigmentować tonerem lub farbą w wybranym odcieniu. Dzięki temu zbyt duży kontrast zostaje zniwelowany i zachowany jest naturalny efekt farbowania.

Długie włosy z sombre
https://pixabay.com/

Nie należy stosować sombre na zniszczonych i osłabionych włosach. Dodatkowe rozjaśnienie może je uszkodzić jeszcze bardziej. Sombre blond wygląda pięknie, ale wyłącznie na zadbanych pasmach. Bywa, że świadomi fryzjerzy odmawiają wykonania tej techniki na zniszczonych włosach, aby nie zaszkodzić im jeszcze bardziej.

Sombre: cena

Kwestia zapłaty za usługę uzależniona jest od wielu czynników:

  1. Przede wszystkim od renomy fryzjera wykonującego koloryzację i jego umiejętności.
  2. Od wielkości miasta i lokalizacji salonu. W dużych metropoliach, przy głównych ulicach możemy zapłacić trzykrotność tego co w salonie w małym mieście.
  3. Od gęstości i długości włosów. Ważny jest też ich stan wyjściowy i kolor bazowy, z którym przyszliśmy.
  4. Efekt który nas interesuje. Wielotonowe sombre z dużą ilością pasemek wymaga użycia większej ilości produktów i dłuższego czasu pracy fryzjera, co z pewnością wpłynie na cenę końcową usługi.

Wykonanie usługi przeciętnie waha się w granicach 150-450 złotych. Taniej jest w małych miejscowościach. Należy jednak mieć zawsze na uwadze, że ta technika wymaga sporych umiejętności i należy wybrać się do doświadczonego fryzjera, żeby efekt nas nie rozczarował. Stosunkowo łatwo jest rozjaśnić włosy, ale już uzyskanie efektu trójwymiarowej objętości, podkreślonego ruchem poszczególnych pasm to wyższa szkoła jazdy. Ostateczna cena najczęściej jest ustalana bezpośrednio w salonie fryzjerskim, kiedy stylista dopiero widząc “na żywo” nasze włosy, jest w stanie podać w przybliżeniu kwotę.

1 COMMENTS

  1. Ten efekt na włosach jest cudowny! Zawsze się zachwycam, kiedy widzę, że ktoś ma sombre. Sama bardzo bym chciała, ale mam jeszcze za krótkie włosy 🙂

LEAVE A RESPONSE

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Related Posts

Strona korzysta z plików cookies, aby korzystać z naszego portalu zaakceptuj - politykę prywatności.

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close