FWB co to znaczy? Na czym polega relacja friends with benefits?
Czy bycie w związku friends with benefits jest w stanie przynieść jakiekolwiek korzyści którejś ze stron? Zastanawialiście się kiedyś czym jest FWB? W tym artykule dowiecie się wszystkiego na ten temat. Poruszymy ciekawe aspekty relacji FWB, między innymi będziesz w stanie poznać plusy i minusy związków friends with benefits. Dowiecie się również czy jesteśmy w stanie wyjaśnić zjawisko FWB.
Friends with benefits ma reputację idealnego związku: takiego, w którym ludzie uprawiają seks z przyjacielem. To osoba, którą lubią (przynajmniej trochę). Nie ma w nim konieczności radzenia sobie z irytującymi „obowiązkami” związanymi z byciem w romantycznym związku. Sam pomysł, że nie musimy troszczyć się o siebie nawzajem emocjonalnie, chyba że jesteśmy w romantycznym związku z naszym partnerem, zawsze wydawał się nieco niedorzeczny. Podobnie jak większość retoryki dotyczącej związków friends with benefits.
Oto co naukowcy odkryli na temat osób uprawiających seks ze swoimi przyjaciółmi.
Układ friends with benefits: zasady i na czym polega taki związek?
Friends with benefits lub skrótowo: FWB, to relacja dość niejasno zdefiniowana, jako oparta na stosunkach seksualnych między dwiema osobami, które są przyjaciółmi. Oznacza to, że nie są one emocjonalnie zaangażowane w związek intymny między sobą i mogą mieć też innych partnerów. Taki układ jest niezwykle powszechny. Około połowy populacji studentów jest lub było w FWB a ankieta Match.com wykazała, że 47% osób samotnych zgłasza, że miało FWB w przeszłości.
Powody rozpoczęcia FWB są oczywiście liczne. Stereotypowa motywacja to pragnienie fizycznej intymności, sex bez oczekiwań i wymagań. Tego typu spotkania mogą jednak czasami stanowić próbę przekształcenia związku z friends with benefits w romantyczny, co sugeruje, że dla niektórych osób „obowiązki” romantycznego związku nie są w rzeczywistości tak denerwujące, jakby się mogło wydawać.
W przeważającej części jednak osoby w FWB cenią przyjaźń, a nie korzyści. W porównaniu z ludźmi w oficjalnych „romantycznych” związkach. FWB na ogół wykazują intymność na średnim poziomie, przy niskim poziomie namiętności i zaangażowania. Relacja ta może obejmować pewien stopień zaangażowania emocjonalnego, ale na ogół ma charakter czysto seksualny. Kiedy partner z takiej relacji „romantycznej” znajdzie kogoś, w kim się zakocha, najprawdopodobniej zrezygnuje z tego związku. Tak naprawdę friends with benefits sypiają ze sobą nie z powodu odczuwania do siebie wielkiego pożądania, ale raczej z chęci uprawiania seksu z kimś, dopóki nie pojawi się ktoś lepszy (stąd potrzeba związku otwartego). Jednak temat „fwb jak zacząć” to już zagadnienie na zupełnie inny artykuł.
Plusy i minusy bycia w friends with benefits
Podobnie jak motywacja, aby wejść w tego typu relacje, konsekwencje bycia w niej mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Możliwe negatywne skutki obejmują brak komunikacji na temat związku (prowadzący do zamieszania i niepewności). Brak komunikacji powoduje wzrost konfliktu i negatywnych uczuć do siebie nawzajem, mniejszą satysfakcję seksualną i mniejszą ogólną satysfakcję z relacji w porównaniu z dorosłymi, którzy nie angażują się w układ friends with benefits.
Nie oznacza to, że FWB nie zapewnia pewnych uzasadnionych korzyści. W przeciwieństwie do cytowanego powyżej badania, niektóre z nich sugerują, że partnerzy FWB często rozmawiają więcej o swoich relacjach seksualnych (a także innych doświadczeniach tego typu) niż partnerzy romantyczni. Osoby w relacji friends with benefits mają tendencję do zgłaszania większej liczby przypadkowych partnerów seksualnych w ciągu całego życia. Są również bardziej skłonni do uprawiania bezpiecznego seksu niż ludzie w romantycznych związkach. Ogólnie rzecz biorąc, przypadkowy seks nie wydaje się narażać nikogo na większe ryzyko szkodliwych skutków psychicznych niż ten uprawiany w stałych związkach.
Czy jesteśmy w stanie wyjaśnić zjawisko FWB?
To tak naprawdę jest skomplikowane. Związki tego typu są trudne do zbadania, a jeszcze trudniejsze do zdefiniowania. Termin friends with benefits jest tak naprawdę tylko kolejną próbą opisania tego typu relacji międzyludzkich, które są z natury nieuporządkowane i mogą faktycznie (czytaj: najprawdopodobniej tak będzie) przeciwstawić się kategoryzacji.
Aby obejść problem etykiety, niektórzy badacze o tego typu relacji mówią w kategoriach potrzeb. Ludzie mają tendencję do pragnienia przebywania w miłym, inteligentnym i godnym zaufania towarzystwie – a zaspokojenie tej potrzeby wykracza poza specyficzny rodzaj relacji, w których ludzie zazwyczaj są. W tym sensie być może dobrze by było, gdybyśmy przestali analizować friends with benefits i po prostu uznali, że każdy może kochać tego, kogo chce, w jakikolwiek sposób, jeśli przynosi to korzyści zaangażowanym w ten związek ludziom.
FWB — co to oznacza?
Układ „friends with benefits” może znaczyć bardzo wiele. Jednak zwykle odnosi się on do niekonwencjonalnego związku, w którym zarówno mężczyzna, jak i kobieta spotykają się bez obietnicy wyłączności w związku. Związek z benefitami typu sex może być tego rodzaju, że tylko jedna strona żyje zgodnie z tą zasadą. Mężczyzna może myśleć, że partnerka jest zainteresowana tylko seksem lub odwrotnie, co może stworzyć dość trudne i denerwujące sytuacje po drodze.
Zasadniczo w tego typu scenariuszu ktoś może zostać zraniony. Naprawdę nie ma czegoś takiego jak związek friends with benefits, przynajmniej nie wtedy, jeśli jest to związek wyłączny. Bardzo trudno jest po prostu sypiać z kimś i nie rozwijać później w stosunku do niego innych uczuć. Nasze mózgi dosłownie przekonują nas, aby zadowolić drugą osobę, po seksie z nią. To nasz własny mózg nas zdradza. Dlatego zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem sugerowanie komuś takiej przyjaźni z korzyściami. Obie strony z tego typu „układu” coś z tego dostają i po obu stronach są minimalne inwestycje w relację. Sama natura nie zdecydowała jeszcze, czy ludzie są monogamiczni, czy nie. Jednak relacja friends with benefits, nawet jeśli na początku może wydawać się świetna… kończy się większymi szkodami niż pożytkiem. Szczerze mówiąc, jeśli chcesz tylko uprawiać seks, ktoś na “jedną noc” jest prawdopodobnie lepszą opcją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz wpisać w wyszukiwarkę internetową chociażby takie hasło „ons fwb co to znaczy”.
Friends with benefits zasady
Nie ma idealnych związków friends with benefits. Z samej swojej definicji są one niekompletne i w końcu krzywdzą zaangażowane w nią osoby lub niszczą związek. Rodzi to pytanie: czy naprawdę warto tracić przyjaźń dla odrobiny seksu?
Czy układ friends with benefits jest podobny do przyjaźni?
Zastanawiałeś się kiedyś czy układ jakim jest friends with benefits jest chodź trochę podobny do przyjaźni? Jeśli tak to odpowiedź jest krótka i brzmi tak. Obie relacje wiążą się ze współzależnością, poczuciem zaufania, radością ze wzajemnego towarzystwa, wspólnymi działaniami.
Jakie są różnice między FWB a przyjaźnią?
- Wielu uczonych próbowało prześledzić różnice między miłością a przyjaźnią: na przykład przyjaciele lubią się, kochankowie się kochają (Brehm, Miller, Perlman, & Campbell, 2002);
- Przyjaźnie dotyczą przyciągania ducha, a nie ciała (Werking, 1997, s. 30)
- Przyjaźń to nieseksualna relacja między dwojgiem ludzi, którzy dzielą osobiste doświadczenia charakteryzujące się wzajemnym szacunkiem, zrozumieniem i wiernością (Armstrong, 1985);
- Romantyczne związki, w przeciwieństwie do przyjaźni, obejmują pragnienie wyłączności (Brehm i in., 2002), które nie jest przewidziane w prostej przyjaźni.
Czy zjawisko to jest również powszechne w świecie LGBT?
Zastanawiacie się czy zjawisko, relacji friends with benefits jest tak samo powszechne pośród osób LGBT jak i wśród osób homoseksualnych? Cóż, tak naprawdę nie ma znaczenia orientacja seksualna osób, które wchodzą w tego typu relację, więc odpowiedź brzmi tak. W świecie LGBT seks z przyjacielem jest powszechnie akceptowany i praktykowany. Zwłaszcza biorąc pod uwagę tendencję do rozwiązłości i praktykowania seksu bez sentymentalnych więzi.
Czy w tego typu związkach istnieje prawdziwa namiętność?
W tej relacji istnieje dziwna mieszanka między czystym poczuciem bezpieczeństwa a solidarnością i uczuciami. Jakie są jej zalety? Relacja przyjaźni jest znacznie cieplejsza i bardziej opiekuńcza, a ponieważ zawiera w sobie stosunki seksualne, bez żadnych zobowiązań, są to związki, w których można doświadczyć zrelaksowanej i zabawnej atmosfery, w której partnerzy mogą swobodnie rozmawiać o wszystkim.
Jak powszechne jest to zjawisko?
Szacuje się, że około 50% 20-latków miało sytuację FWB. Czy w relacji friends with benefits przewidziana jest „zdrada”? Tak, ponieważ w przeciwieństwie do zaangażowanego związku, umowa FWB nie uniemożliwia partnerom poszukiwania innych potencjalnych partnerów seksualnych lub sentymentalnych.
Jakie są najczęstsze problemy?
Problemy dotyczą niepewności w definiowaniu związku, trudności w mówieniu o przyszłości związku, zakłopotania w radzeniu sobie z uczuciami, które mogą wyniknąć ze związku. Większość par mówi krótko o zasadach związku, a jeśli o tym mówią, to przede wszystkim o ustaleniu, jak zaprezentować się innym, jak zdefiniować siebie.
Jak długo trwają te relacje?
Związek friends with benefits nie trwa zbyt długo, ponieważ na ogół jeden z dwóch partnerów zwykle rozwija uczucia do drugiego. Uczucia te nie zawsze są odwzajemnione, a przede wszystkim zazdrość: oznacza to ogólnie koniec związku. W ten sposób zostają zniszczone też ważne przyjaźnie.
Najczęstsze powody, przez które kończą się związki FWB
Jeśli zastanawiacie się dlaczego relacje FWB, dobiegają końca, to właśnie tutaj będziesz w stanie się tego dowiedzieć. Najczęstszymi powodami, przez które kończą się takie relacje to:
- jedna ze stron spotyka kogoś innego,
- ludzie nudzą się i męczą tym związkiem,
- partnerzy stają się emocjonalnie chwiejni i niestabilni.
Faktem jest, że kiedy nie masz żadnych zobowiązań wobec nikogo, bardzo łatwo jest zniknąć. To dlatego tak wiele relacji FWB kończy się nagle i bez słowa wyjaśnienia.
Nie jesteś nic winien danej osobie, chyba że, oczywiście, w jakiś sposób chcesz pozostać z nią w przyjaźni. Ponadto związek FWB jest niespójny z własnej definicji. Po pierwsze, wiele osób zaczyna tę relację od poznania się na jakimś portalu randkowym, np. tinderze, nastawiając się, że będzie to związek FWB od samego początku. Jest to wystarczający powód, aby mieć świadomość, że takie układy rzadko zamieniają się w długotrwały związek.
Czy jestem FWB, czy kimś więcej?
Ludzie są na ogół coraz bardziej odporni na etykietowanie wszystkiego w dzisiejszych czasach. Możesz nie wiedzieć, czy jesteś w związku FWB, ale jeśli spędzasz z kimś czas, dobrze by było ustalić, na jakich zasadach opiera się twój związek. Nigdy nie powinieneś brać za pewnik danej relacji. Zawsze dobrze jest mieć jasne wyobrażenie o tym, czego oczekujecie od siebie nawzajem w związku. Warto utrzymywać otwarte linie komunikacyjne.
Możesz mieć w swoim życiu partnerów, którzy są tylko przyjaciółmi. Możesz również odczuwać pociąg do niektórych z nich, ale wprowadzenie seksu do związku jest sytuacją kosztów i korzyści. To zależy tylko od tego, czy jesteś gotowy na potencjalne zaszkodzenie tej przyjaźni.
Kiedy FWB staje się związkiem?
Czasami związek z przyjacielem, z którym masz układ FWB, może przekształcić się w oficjalną relację romantyczną. Nie zawsze jest ona tym, co planowałeś na początku, ale może tak się zdarzyć. Może się okazać, że na początku interesujesz się tylko seksem, ale z czasem twoje uczucia mogą dojrzeć.
Najlepszą rzeczą, którą można wtedy zrobić, jest poddanie się temu. Może to wydawać się sprzecznością, ale bycie FWB jest jednym z najbardziej naturalnych sposobów rozwijania związku. Bycie bliskimi przyjaciółmi, zwykle spełnia wiele z tych samych kryteriów, co romantyczna relacja, a oto one:
- spędzanie z partnerem dużej ilości czasu,
- cieszenie się czasem spędzonym razem, poza intymnością związku.
Może okazać się, że stwierdzisz pewnego dnia, iż partner, z którym tworzycie FWB jest tą “właściwą” osobą. Jeśli tak, podążaj za swoim instynktem. Szczerze mówiąc, nie jest łatwo związać się z kimś, kogo tak naprawdę nie lubisz przez cały czas od samego początku, więc podążaj za swoimi uczuciami.
Jak zakończyć FWB i pozostać przyjaciółmi?
Jeśli czujesz, że być może sprawy stają się zbyt poważne i chcesz zakończyć swój związek z FWB, wymaga to tylko szczerej i pełnej szacunku rozmowy. Gdy sądzisz, że partner jest nadal kimś, kogo chcesz w swoim życiu jako przyjaciela, powinieneś starannie dobierać słowa.
Nie traktuj go jako przedmiotu lub kogoś, z kim „zamknąłeś się”. Powiedz mu, że nie jesteś gotowy na romantyczne zaangażowanie, ale że doceniasz go jako osobę i chcesz pozostać jego przyjacielem. To również może być prawda. Czasami relacje nie działają, ponieważ życie ludzi jest skierowane w różnych kierunkach. Jest to prawdopodobnie najlepszy powód, aby pozostać w przyjaźni z kimś, z kim byłeś w bliskim kontakcie.
Jeśli jednak zakończysz relację nagle lub sprawisz, że druga strona poczuje się tak, jakbyś ją wykorzystał, nie licz na to, że będzie w pobliżu, aby ponownie się z tobą spotkać, po przekazaniu jej tej informacji. Nigdy nie czuj się też zmuszony do przekształcenia relacji FWB w coś więcej. Jeśli tego chcesz, może być świetnie. Ale nigdy nie prowadź kogoś w tym kierunku, nie wchodź w związek, w którym nie chcesz być, po prostu dlatego, że uważasz, że jest to „właściwe”. Zrób to, tylko wtedy kiedy tego chcesz. W ten sposób będzie to o wiele bardziej satysfakcjonujące.
Friends with benefits. Zasady do zapamiętania
Zastanawiasz się, jak stworzyć FWB bez komplikacji? Przeczytaj 20 zasad, które mogą ci się przydać. FWB może wydawać się spełnieniem marzeń. Zwłaszcza jeśli nie zależy ci na niczym więcej niż na seksie.
Rzeczy, które musisz zapamiętać, zanim wejdziesz w relcję friends with benefits
Oto kilka rzeczy, które musisz rozważyć zanim wejdziesz w relację typu (fwb) friends with benefits, zapoznaj się z nimi i rozważ zanim pomyślisz o wejściu w taką relację:
- Nie zakochuj się. To najważniejsza zasada i najłatwiejsza do zapamiętania. Nie zakochuj się. Zarazem, jest to też najtrudniejsze.
- Bądź dojrzały emocjonalnie. Pamiętaj, w jaki rodzaj relacji wchodzisz od samego początku. Nie ma szczęśliwego zakończenia. Bądź zadowolony, jeśli będzie ono poprawne.
- Ustal podstawowe zasady. Ile razy powinniście do siebie dzwonić i jak często powinniście się spotykać? Zasady te nie są wyryte w kamieniu, ale oboje musicie podjąć świadomy wysiłek, aby ich przestrzegać.
- Nie staraj się nadmiernie absorbować uwagi partnera. Twój FWB nie jest twoim kochankiem. Nie dzwoń do niego ciągle ani nie próbuj rozmawiać, gdy nie masz nic lepszego do zrobienia.
- Zachowaj to w tajemnicy. Nie rozmawiaj o tym ze znajomymi. Plotka ma zabawny sposób na rozprzestrzenianie się w ciągu kilku minut po tym, jak powiesz o tym przyjacielowi. Skończysz ze złą reputacją.
- Nie sypiaj z dwoma przyjaciółmi z tej samej grupy. Jest to zbyt ryzykowne i możesz zostać złapany, zwłaszcza jeśli oboje chcecie wymienić ze sobą przebiegłe uśmiechy i ukradkowe spojrzenia.
- Nie bądź zbyt podekscytowany. Tak, masz związek bez intymnej więzi.Tak, dobre dla ciebie! Zachowaj spokój, w przeciwnym razie znudzisz lub wystraszysz swojego partnera życiowego.
- Nie chodźcie na randki. Możecie być ze sobą intymnie, ale nie jest to wymówka, aby widzieć się w innym miejscu niż łóżko. To zniszczy ten związek.
- Nie bądź w kontakcie zbyt często. Nie próbuj dowiadywać się więcej o życiu osobistym swojego FWB lub jego problemach. Bawicie się seksem i naprawdę powinieneś unikać angażowania się w coś innego. Dzwoń tylko z jednego powodu.
- Pamiętaj, jak to się kończy. Prawie zawsze będziesz na uboczu. Związek, może też się skończyć, gdy jedno z was jest w innym związku.
- Bądź szczery. Jeśli zakochujesz się w swoim FWB lub czujesz, że sprawy wymykają się spod kontroli, jesteś winien swojemu przyjacielowi przynajmniej prawdę, abyście oboje mogli zdecydować o dalszym przebiegu związku.
- Nie możesz się zakochać. Tracisz szanse na zakochanie się w kimś, kto może być dla ciebie idealny. Uświadomienie sobie tego może trochę potrwać.
- Możesz stracić wspaniałego przyjaciela. Jeśli jedno z was było pochopne lub podjęło jakąś złą decyzję, oboje nie możecie sobie pomóc, ale odchodzicie na zawsze. Czy sobie z tym poradzisz?
- Możesz skończyć zazdrosny lub nieszczęśliwy. O ile możesz próbować udawać, że cię to nie obchodzi, możesz być zdenerwowany, jeśli twój przyjaciel wyjdzie z inną osobą. A wszystko to nawet jeśli znasz podstawowe zasady.
- Romantyczne uczucia znajdą sposób. Romans zawsze znajduje sposób, aby zakwitnąć, jeśli związek trwa dłużej niż kilka miesięcy. I uwierzcie mi, nikomu z was nie spodoba moment, gdzie skończy się ta droga.
- Poślizgnąłeś się? Jeśli któreś z was zakocha się w drugiej osobie, zakończ to przy pierwszych wątpliwościach. Naprawdę nie masz wyboru. Prawie zawsze miłość nie wchodzi w grę.
- Pamiętaj o szczegółach. Możesz tego nie lubić, ale od czasu do czasu wykonuj badania lekarskie, jeśli pojawi się jakiekolwiek podejrzenie choroby. Lepiej być pewnym niż żałować.
- Wszystkie dobre rzeczy kiedyś się kończą. Po pierwsze, FWB nie jest dobrą rzeczą. To niebezpieczna wymówka, aby uniknąć zaangażowania. Ale też jest to świetna zabawa!
- W powietrzu zawsze będą czaić się wątpliwości. Nawet jeśli oboje się w sobie zakochacie, czy na dłuższą metę będziecie razem szczęśliwi? Zawsze będziesz wątpił w wierność swojego przyjaciela. Jeśli ty mogłeś przekonać swojego przyjaciela do uprawiania seksu z tobą tak łatwo, czy nie mógłby uprawiać seksu z kimś innym?
- Negatywne zakończenie. Jeśli nagle przerwiesz relację, możesz rozwścieczyć swojego przyjaciela, który może nawet się zemścić. Jeśli nie zakończysz związku dobrze, nigdy nie będzie szczęśliwego zakończenia. Zrób to dla siebie i swojej reputacji.
Friends with benefits, dopóki trwa, może dawać wiele radości. Użyj tych 20 zasad, aby przedłużyć zabawę tak długo, jak oboje możecie bezpiecznie ją ciągnąć i zakończcie ją, kiedy przyjdzie na to właściwy czas.
Ciekawy artykuł. Z tego co się orientuje to temat na czasie. Dużo par się teraz zgadza na taki właśnie „układ”.