Starte zęby – czy można je odbudować?
Ścieranie zębów jest procesem fizjologicznym, który postępuje wraz z wiekiem. Zdarza się jednak, że zęby ścierają się także u osób młodych, co prowadzi nie tylko do pogorszenia estetyki uśmiechu, ale też problemów zdrowotnych, takich jak nadwrażliwość albo podrażnienia miazgi. W takich sytuacjach starte zęby koniecznie trzeba leczyć – metoda terapii zależna jest zarówno od przyczyn patologii, jak i stopnia zniszczenia tkanek zębów.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie mogą być przyczyny nadmiernego ścierania się zębów,
- w jaki sposób objawiają się starte zęby,
- jak można leczyć starte zęby dolne i górne.
Zęby – a zwłaszcza pokrywające je szkliwo – zaliczają się do najtwardszych tkanek ludzkiego organizmu. Mimo to naturalnym procesem jest ich ścieranie, które postępuje wraz z wiekiem. Są jednak sytuacje, w których ścieranie zębów występuje u osób młodych. Nie jest to stan prawidłowy i zawsze wymaga odpowiedniej diagnostyki oraz leczenia.
Przedwcześnie starte zęby – przyczyny
Do głównych przyczyn przedwczesnego ścierania zębów zalicza się:
- przesuwanie się zębów w jamie ustnej na skutek nieuzupełnionych braków zębowych,
- nieprawidłowo przeprowadzone leczenie zachowawcze lub protetyczne (za wysokie wypełnienie lub korona protetyczna),
- bruksizm, czyli patologiczne zaciskanie i zgrzytanie zębami, np. na skutek stresu,
- spożywanie dużych ilości kwaśnych pokarmów i napojów, które uszkadzają szkliwo,
- szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci albo podgryzanie długopisu podczas pracy,
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej (długotrwałe stosowanie past ścierających szkliwo, używanie szczoteczki z twardym włosiem).
Starte zęby – objawy
Starte zęby dolne i górne objawiają się nie tylko widoczną gołym okiem zmianą ich kształtu. W zależności od stopnia zaawansowania zmian pacjenci obserwują u siebie:
- przebarwienia na zębach siecznych,
- nadwrażliwość na ciepłe, zimne i kwaśne pokarmy,
- ból spowodowany podrażnieniem miazgi,
- bóle mięśni jamy ustnej i stawów skroniowo-żuchwowych.
Starte zęby – co robić? Metody leczenia
Starte zęby oczywiście trzeba leczyć. Odpowiednie metody terapii dobiera lekarz dentysta w zależności od przyczyn nieprawidłowości oraz stopnia ich zaawansowania. Te same czynniki determinują, jaki konkretnie specjalista prowadzi leczenie – może to być zarówno stomatolog ogólny, jak i protetyk, implantolog, a czasem także ortodonta.
- Starte zęby – leczenie szyną relaksacyjną
Jeśli przyczyną przedwczesnego, nadmiernego ścierania zębów jest bruksizm, stomatolog może zaproponować leczenie z zastosowaniem specjalnej szyny relaksacyjnej. Jest ona wykonywana na podstawie wycisku pod kątem anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta. Najczęściej nosi się ją w nocy, przez kilka godzin – eliminuje to możliwość tarcia zębami, a jednocześnie rozluźnia mięśnie i stawy, co zmniejsza dolegliwości bólowe.
- Botoks
Będący jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernego ścierania zębów bruksizm można również leczyć przy pomocy botoksu. Podaje się go w formie iniekcji w określone okolice szczęki i żuchwy – blokuje on kurczliwość mięśni, dzięki czemu się rozluźniają, a efekty utrzymują się nawet do 6 miesięcy.
- Starte zęby – jak odbudować?
Oczywiście obok wyeliminowania przyczyny ścierania zębów ważna jest także odbudowa już uszkodzonego uzębienia, tak aby zachować jego estetykę oraz pełną funkcjonalność. Ten etap terapii prowadzi najczęściej stomatolog ogólny lub protetyk. Stosunkowo niewielkie starcia zębów przednich odbudowuje się najczęściej przy zastosowaniu materiałów kompozytowych lub licówek. Mocniej starte zęby boczne i/lub tylne leczy się za pomocą tradycyjnych wypełnień lub nakładów inlay/onlay wykonywanych przez techników dentystycznych.
W przypadku bardzo rozległych zniszczeń, których nie da się leczyć zachowawczo, zastosowanie znajdują korony protetyczne. Korona to pewnego rodzaju proteza zęba, której zadaniem jest wizualne i funkcjonalne zastąpienie zniszczonej korony naturalnej. Jeśli doszło do infekcji miazgi, wcześniej konieczne jest także wykonanie leczenia kanałowego.
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/104769,scieranie-zebow